4 wskazówki jak dbać o narty biegowe

Autor Kris27 - 11-06-22

narty biegowe

Narciarze biegowi spędzają godziny ślizgając się po zamarzniętych jeziorach i przez zaśnieżone lasy. Ale przy tym całym tarciu, wszystko może zacząć skrzypieć. Na szczęście istnieje kilka sztuczek, które możesz wykorzystać, aby Twoje narty biegowe działały jeszcze bardziej płynnie.

Oprócz uznania dla natury, narciarze biegowi muszą mieć oko do szczegółów, aby utrzymać swój sprzęt w dobrym stanie. Dbanie o smarowanie nart biegowych jest niezbędne do bezpiecznego i przyjemnego spędzania czasu. Chociaż jest to ekscytujące, nierzadko nowi narciarze biegowi są zaskoczeni kosztami sprzętu. Na szczęście większość niezbędnego sprzętu jest w bardzo przystępnej cenie (zwłaszcza z drugiej ręki). Oto pięć wskazówek, jak utrzymać narty biegowe nasmarowane, aby nie musieć wydawać dużych pieniędzy na nowe.

Regularnie zmieniaj swój wosk

Narty biegowe są używane przede wszystkim na śniegu, który jest zamarzniętą wodą. Kiedy dwie substancje, takie jak woda i wosk, stykają się, woda zawsze będzie próbowała przeniknąć do wosku. Może to w końcu doprowadzić do uszkodzenia nart. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest regularna zmiana wosku na nartach. Pamiętaj, by robić to zanim wosk zbytnio się zużyje. Najlepszym sposobem na sprawdzenie zużycia wosku jest przyjrzenie się jego kolorowi. Kiedy w większości zniknie, czas go wymienić. Wosk jest tani w porównaniu z uszkodzonymi nartami, więc częsta zmiana wosku ma sens.

Smaruj krawędzie

Krawędzie nart biegowych są miejscem, gdzie występuje duże tarcie, gdy zsuwasz się ze wzgórza. Podczas gdy wosk jest używany na górnych częściach nart, krawędzie są utrzymywane w stanie olejowym, aby zmniejszyć ilość tarcia tam występującego. Z tego powodu wielu narciarzy smaruje swoje krawędzie przed każdym wyjściem na trasę. Można kupić specjalne oleje do tego celu, ale wielu narciarzy używa lekkiego oleju maszynowego. Chodzi o to, aby nałożyć lekką warstwę oleju na krawędzie. Nadmiar oleju należy wytrzeć. Ważne jest, aby regularnie smarować krawędzie nart, aby chronić je przed zużyciem.

Narty biegowe są zbudowane tak, aby były trwałe, ale cały sprzęt w końcu się zużywa. Smarowanie krawędzi nart pomoże przedłużyć ich żywotność i ochroni Twoje nogi przed urazami spowodowanymi nadmiernym tarciem.

Utrzymuj swoje narty w suchości

Największym wrogiem nart biegowych jest rdza. Jeśli Twoje narty są przechowywane w stanie mokrym, szybko zardzewieją. Jeśli narty były narażone na kontakt z wodą, pamiętaj o jak najszybszym ich wysuszeniu i pokryciu środkiem zapobiegającym rdzy.

Jeśli narty są przechowywane w wilgotnym miejscu, należy je chronić (za pomocą plastikowej torby) przed wilgocią w powietrzu. Wilgoć w powietrzu jest zazwyczaj jeszcze bardziej szkodliwa niż woda, która rzeczywiście dotyka nart.

Smaruj wiązania nart

Narty biegowe są przymocowane do butów za pomocą wiązań. Wiązania te czasami skrzypią lub wydają inne dźwięki podczas chodzenia. Dźwięk ten bywa irytujący. Na szczęście można nasmarować wiązania, aby je wyciszyć. Istnieje wiele komercyjnych smarów, które są przeznaczone do tego celu. Jeśli słyszysz dużo pisków z wiązań, warto je nasmarować. Jeśli tego nie zrobisz, z czasem dźwięk będzie coraz bardziej dokuczliwy.

Dbaj o narty biegowe

Narty biegowe to fajny sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Choć ekscytujący, sport ten może być kosztowny. Na szczęście, stosując się do tych wskazówek, możesz pozostać w budżecie. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby twój sprzęt był trwały, musisz o niego dbać.


Vajra - rajdy rowerowe i biegi przełajowe