Jak dobrać narty biegowe dla początkujących narciarzy?

Autor Kris27 - 01-06-22

narty biegowe

Narciarstwo biegowe to świetny sposób na uprawianie sportu w zimie. Ze względu na charakter narciarstwa biegowego, jest to jedna z najbezpieczniejszych aktywności dla ludzi, którzy chcą wyjść na zewnątrz i cieszyć się naturą, a także zdobyć trochę ruchu. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów nart, których można używać do tej aktywności. Narty biegowe różnią się od nart zjazdowych.

Zanim wybierzesz się na swoją pierwszą wycieczkę na nartach biegowych, powinieneś dowiedzieć się więcej o tych typach nart i o tym, co mają Ci do zaoferowania, gdy trafisz na szlaki.

Co to jest narta biegowa?

Narty biegowe to narty zaprojektowane specjalnie do jazdy po przygotowanych trasach, przez lasy i po zboczach gór. Są to narty, które można zobaczyć na każdej zimowej olimpiadzie i są powszechnie używane przez narciarzy biegowych. Istnieją różne rodzaje nart biegowych, w tym narty klasyczne, łyżwowe, ski-touringowe i free-style.

Klasyczne narty biegowe to narty, które mogłeś zobaczyć na olimpiadzie. Są długie i mają szeroką powierzchnię. Narty turystyczne są bardzo podobne do nart klasycznych, ale mają mniejszą powierzchnię. Narty w stylu wolnym mają małą powierzchnię i stożkowy czubek.

Szerokość i długość nart biegowych

Szerokość nart biegowych będzie zależała od tego, czy będziesz jeździł po przygotowanych czy nie przygotowanych trasach. Im szersze narty, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zapadniesz się w śnieg. Dotyczy to zarówno nart klasycznych, jak i łyżwowych.

Jeśli jeździsz na przygotowanych trasach, szerokość 100 mm jest najlepsza, ale jeśli jeździsz na trasach nieutwardzonych, możesz wybrać narty nieco szersze. Długość nart biegowych będzie zależała od wzrostu i rodzaju uprawianej dyscypliny.

Narty biegowe i wiązania

Wiązania na nartach biegowych różnią się od wiązań na nartach zjazdowych czy innych typach nart. Wiązania do nart biegowych są zaprojektowane tak, aby bardzo łatwo się wypinały, dzięki czemu można łatwo wydostać się z nart w razie upadku. Systemy wiązań to albo wiązania z palcami, albo z piętą. Wiązania na palce to tradycyjny styl wiązania, gdzie pasek jest pod stopą, a wiązania na piętę są nowsze, gdzie pasek jest z tyłu buta. Kupując narty biegowe, upewnij się, że są one kompatybilne ze stylem wiązania Twoich butów. Jeśli posiadasz już parę nart biegowych, możesz zazwyczaj kupić nowe wiązania do tych nart.


Vajra - rajdy rowerowe i biegi przełajowe