Jak pokonać trasę maratonu pieszego na orientację?

Autor Kris27 - 19-05-22

maraton pieszy na orientację

Biegi na orientację i maratony piesze są doskonałymi sposobami na zwiększenie kondycji fizycznej przy jednoczesnym korzystaniu ze świeżego powietrza, ale bardzo się od siebie różnią. Bieg na orientację sprawdza Twoją zdolność do poruszania się po wyznaczonej trasie z pomocą mapy i kompasu, natomiast maraton pieszy zabiera Cię na dłuższą wędrówkę po zróżnicowanym terenie i zazwyczaj wymaga noszenia ciężkiego plecaka przez cały dystans. Oba te biegi są świetnym sposobem na sprawdzenie swojej wytrzymałości fizycznej i psychicznej, ale jeśli chcesz wziąć udział w którymś z tych wydarzeń, musisz wcześniej przeprowadzić specjalny trening. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak trenować do maratonu na orientację lub maratonu pieszego.

Co to jest maraton na orientację?

Maraton na orientację to wyścig, w którym biegacze poruszają się po wyznaczonym kursie używając mapy i kompasu. Dokładne zasady i format każdego konkursu mogą się różnić, ale większość maratonów na orientację angażuje zespoły dwóch lub czterech zawodników, którzy poruszają się po ustalonej trasie składającej się z szeregu punktów kontrolnych. Zawodnicy są mierzeni w czasie, gdy poruszają się po trasie, a zespół, który ukończy trasę w najkrótszym czasie wygrywa.

Pomimo, że maratony na orientację są bardzo popularnym sportem, nie ma wielu imprez na orientację o długości maratonu. Musisz przejść lub wędrować przez cały dystans w określonym czasie. Maraton na orientację ma zazwyczaj od 40 do 55 kilometrów, ale nie jest niczym niezwykłym zobaczyć zawody, w których zawodnicy muszą przejść nawet 90 kilometrów.

Jak trenować do maratonu na orientację?

W maratonach na orientację chodzi bardziej o wytrzymałość niż szybkość, więc ważne jest, aby zbudować swoją sprawność aerobową przed rozpoczęciem treningu do maratonu na orientację. Staraj się wykonywać co najmniej trzy godziny ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo i zwiększaj je do pięciu godzin tygodniowo w miarę zbliżania się do zawodów. Możesz również trenować do maratonu na orientację wykonując ćwiczenia z zakresu rozpoznawania trasy, w tym nawigowanie do różnych miejsc przy użyciu mapy i kompasu. Jeśli nie masz dostępu do mapy do biegów na orientację, spróbuj użyć mapy swojej okolicy, ale użyj kropek i kresek, aby pokazać różne punkty orientacyjne na mapie. Pomoże Ci to zapoznać się z mapą.

Wybierz maraton na orientację!

Biegi na orientację i maratony piesze to doskonałe sposoby na zwiększenie swojej sprawności fizycznej przy jednoczesnym korzystaniu ze świeżego powietrza i sprawdzeniu swojej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Jeśli chcesz wziąć udział w którejś z tych imprez, będziesz musiał wcześniej przeprowadzić specjalny trening. Aby trenować do maratonu na orientację, możesz wykonywać ćwiczenia czytania mapy i brać udział w wyzwaniach związanych z odnajdywaniem trasy. Aby przygotować się do maratonu pieszego, możesz ćwiczyć czytanie mapy i chodzić między różnymi miejscami.


Vajra - rajdy rowerowe i biegi przełajowe